Valgustitele -10% lisaks koodiga (al 40€)!
09
P
04
T
47
MIN
02
S

Vaipkatte valimine planeerimisest paigalduseni

Поделиться:

Uue seinast-seina ulatuva vaipkatte paigaldamine ei valmista ettevõtlikule inimesele mitte mingisuguseid probleeme. Ainus asi, mis silme ees virvendama võtab, on mitmekesine vaibavalik, mille seast see õige tuleb leida.

Enne ostu sooritamist tuleks põranda kuju paberile koos täpsete mõõtmetega joonistada ja arvestama peab ka väikese varuga, et hiljem töötlemisel jaguks ruumi ka vigade tegemiseks. Kuna vaipkatete valik on niivõrd rikkalik, siis võib õige vaiba valik olla raskemgi, kui paigaldus ise. Üldiselt jagunevad vaipkatted kaheks grupiks: naturaalvillased ja sünteetilised. Viimased on küll odavamad ja mustusele vastupidavamad, kuid samas ei tasuks villaseid vaipkatteid karta, sest kaasaegsed puhastusvahendid on äärmiselt tõhusad ning kasutajasõbralikud. Bauhof jagab näpunäiteid õige vaipkatte leidmiseks.

Näpunäiteid põrandakatte paigaldamiseks

  • Ebatasast aluspõrandat saab tasandada tasandusseguga või sulundatud ehitusplaadiga.
  • Vaipkatte soetamisel tasuks sisse arvestada 10 cm-ne varu nii pikkusele kui ka laiusele.
  • Aluspõrand peab enne paigaldamist olema kindlasti kuiv, tugev, tasane ja puhas.
  • Paksem põrandakate talub paremini aluspinna ebatasasusi, kuid on ühtlasi ka raskemini paigaldatav.
  • Vaipkate kinnitatakse aluspõranda külge liimi või kahepoolse teibiga. Teibiga kinnitamine on ülimalt lihtne, kuid see meetod ei sobi juhul, kui vaibaga kaetava põranda pind on üle 15 ruutmeetri, sest vaip võib niiskusega hakata mängima ja ennast lahti kiskuda.

Oodatud tulemus õigete tööriistadega

Vaipkatte paigaldamine ei vaja paljude tööriistade olemasolu. Vaipkatet saab parajaks lõigata vaibanoaga, mille teravust tuleb aeg-ajalt kontrollida, sest see võib töö käigus kiirelt nürineda. Vaipkatte liimimiseks on soovitatav kasutada spetsiaalset liimikammi, mis tagab liimi ühtlase katvuse. Ülejäänud töövahendid võivad igal perel koduses tööriistakastis olemas olla.

Vaja läheb:

  • Trelli
  • Mõõdulinti
  • Nurgikut
  • Märkimispliiatsit
  • Hammastega liimikammi
  • Vaibanuga
  • Kruvikeeraja otsikud trellile

Aluspõranda ettevalmistus

Vaipkatte elastne ja pehme olemus nõuab aluspõrandalt jäikust ning ühtlust. Aluspõrandaks võib tihti sobida vana põrandakate, kui see ei ole just äärmiselt ebatasane ja tugevalt kahjustunud. Ebatasasusi saab erinevatel viisidel parandada ning kahjustunud põrandaosad välja vahetada. Tihti tulebki töid alustada just aluspõranda renoveerimisest või uue ehitamisest.

Aluspõranda praod ja kulumisest tekkinud lohud tuleks tasandusseguga täita, samas kõrgemad kohad tuleb ära lihvida või hööveldada. Laudpõrandale, mille vuugivahesid ei saa pahteldades või mingil muul moel täita, võiks peale paigaldada sulundatud ehitusplaadid, mis peab kinnitama kruvidega. Saadaval on ka spetsiaalsed kipsplaadid, mis sobivad tugevuselt aluspõranda tasandamiseks. Ehitusplaadid ja muud aluspõranda materjalid võivad niiskustaseme kõikumistega deformeeruda. Selleks peab seina ja aluspõranda plaatide vahele jätma 5-10 mm vahe deformatsioonide jaoks. Ebatasase betoonpõranda võib tasandada tasandusseguga, mille valmistamisel tuleb kindlasti lähtuda tootja juhenditest. Kruvi- ning ühenduskohtade täitmiseks võib kasutada pahtlit.

Kui kaetava põranda pind on alla 15 m2, siis võib vaipkatte paigaldamiseks kasutada kahepoolset teipi, vastasel juhul põrandakate liimitakse. Liimimiseks peaks aluspõranda katma kruntiva värvikihiga, et liim sellesse liialt ei imenduks. Vastasel juhul võib vaipkate halvasti kinnituda ja hiljem lahti tulla. Vaipkatte kinnitamiseks kahepoolse teibiga tuleks eelnevalt kontrollida teibi nakkuvust aluspõranda külge.

Vaipkatte paigaldamise põhitõed

Enne töödega alustamist tuleb paigaldatavast ruumist välja viia kogu mööbel ja muud esemed. Põrandaliistud tuleb eemaldada ja põrand hoolikalt tolmuimejaga puhastada. Kindlasti peab aluspõrandalt eemaldama eelneva kattematerjali liimijäänused.

Kui oled tööks valmis, siis võib vaipkatte lahti rullida ja asetada ruumi põrandale nii, et ühtegi kortsu ega ebatasasust vaibale ei jääks. Kui vaip ei ole just täpsete mõõtude järgi tellitud, siis tuleb materjal enamvähem parajaks lõigata. Materjal peaks igas suunas seintele ulatuma vähemalt 5-10 cm. Et vaipkate nurkades ilusti seintele ulatuks, võib noaga või kääridega teha vaibale altpoolt vajalikke sisselõikeid. Nurgale väga lähedal asuvad sisselõiked teha kuni 1 cm haaval, et vältida paigale jääva vaipkatte vigastamist. Sama moodi tuleb toimida ka torude ning muude läbiviikude korral.

Kui vaipkate on paigas ja on veendutud, et ühtegi ebatasasust vaibal ei ole, siis tuleb materjal täpselt parajaks lõigata. Selleks tuleb vaipkate laia pahtlilabidaga suruda seinte ning põranda vahelistesse nurkadesse ning terava noaga materjal parajaks lõigata. Torude ja muude läbiviikude asukohad tuleb täpselt välja mõõta ja märkida vaiba alumisele poolele. Vaipkate ei tohi enam oma asukohast liikuda, vastasel juhul tuleb lõige ebatäpne.

Järgmises etapis kinnitatakse parajaks lõigatud vaip äärtest kahepoolse teibiga. Selleks tõstetakse vaipkatet servadest piisavalt üles, põrandale kinnitatakse teip ning vaip asetatakse sellele. Sama moodi tuleb teha ka jätkukohtadega.

Kui vaip on tarvis kinnitada liimimise teel, siis tuleb vaibaalune pind katta täielikult liimiga. Selleks tuleb vaibapaani üks pool tõsta üles ja viia teise poolega kokku. Põrandale kanda liimikammiga ühtlane kiht liimi täies ulatuses, seejärel vaip tagasi voltida ja mõne tugeva esemega, näiteks puuklotsiga, vaip siledaks siluda. Samasugusel meetodil tuleb kinnitada ka paani teine pool. Kui liimi satub vaiba pinnale, siis tuleb see kohe eemaldada.

Liimitud põrandal tuleks vältida 24 h vältel käimist ja alles siis saab kinnitada põrandaliistud.

Vaipkate nõuab hoolt

Vaipkate nõuab teistest põrandakatetest rohkem hoolt. Oma olemuselt on vaipkate mustust ja tolmu hästi siduv ning vaipa tuleks vähemalt kord nädalas tolmuimejaga puhastada. Tekkinud plekkidega tuleb võimalusel kohe tegeleda, et need materjali ulatuslikult imbuda ei jõuaks. Pleki puhastamist tuleb alustada servadest ja liikuda siis pleki keskme suunas. Selleks võib kasutada valget majapidamispaberit või käsna. Enamasti piisab pleki eemaldamiseks leigest veest, valgest lapist ning nõudepesuvahendist. Nõudepesuvahend tuleks eelnevalt veega lahjendada. Vältida tuleks liigset nühkimist, kuna seegi aitab mustusel kiududesse paremini kinnituda.

Raskesti eemaldatavate plekkide puhul saab kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid, kuid eelnevalt tuleks plekki kraapimise teel eemaldada. Plekieemaldusvahendit ei tohiks liiga palju panna, kuna see võib kahjustada vaiba kiude ja kutsuda esile värvi ebakorrapärasusi.

Поделиться: