Kuni -10% LISAKS koodiga!
01
P
05
T
21
MIN
39
S

Millist nurga- ja ketassaagi valida?

Jagage:

Nurga- ja ketassae valimisel tuleks esmalt määratleda, millise töö jaoks saagi on vaja ning aru saada nurgasae ja ketassae peamistest erinevustest. Kuigi mõlema tööriista kasutamisvõimalustes on palju sarnasusi, tasub enne ostuotsuse tegemist mõned peamised erinevused selgeks teha.

Nurgasaag

Nagu nimigi reedab, on nurgasaag kõige tõhusam tööriist erinevate puitdetailide lõikamiseks, kus eesmärgiks on saavutada täpne lõikenurk ning oluline on lõikenurga seadistamise võimalus. Näiteks pildiraamide meisterdamisel, kus on oluline, et detailide lõikenurgad oleksid kõik täpselt 45 kraadi. Sellisel juhul on nurgasaag täiuslikuks tööriistaks, sest tagab täpsuse ja lõike korratavuse. Üldiselt on valdav osa nurgasaage seadistatavad 45-kraadise lõikenurga alla vähemalt ühes suunas. Lisaks võimaldavad mõned saed veel ka saetera kaldenurga seadistamist, mis tuleb kasuks keerukamate detailide lõikamisel. Nurgasaag on väga tõhus ka kitsamate, kuni 30 cm laiuste puulaudade või muude puitdetailide ristlõigete tegemiseks ehk järkamiseks, mida tuleb palju ette näiteks puitkonstruktsioonide ehitamisel või ka näiteks terrassilaudade või puitparketi paigaldamisel.

Ketassaag

Ketassae eeliseks on mobiilsus ja vabalt valitav liikumistrajektoor ning on mõeldud eelkõige sirgete ja pikkade pikilõigete tegemiseks suuremõõdulistel detailidel nagu näiteks vineer-, saepuru- ja OSB-plaadid. Valdavalt on ka ketassaagide kaldenurka võimalik seadistada vähemalt 45-kraadise nurga alla. Ketassaag on suurepärane nö universaalsaag, mida saab kasutada ka kõikide nende lõiketööde jaoks, mis on ideaalsed nurgasae jaoks. Ainukese erinevusena tuleb meeles pidada seda, et ketassae täpsus ja töökiirus ei ole erilist täpsust nõudvate tööde puhul tingimata nurgasaega võrreldav. Seega sobib ketassaag selliste tööde jaoks, kus töödeldav tööpind on suurem ja lõiked valdavalt pikad ning sirgjoonelised.

5 olulist näitajat nurga- ja ketassae valimisel

1. Võimsus Mõlema tööriista puhul on esimeseks oluliseks näitajaks võimsus. Bauhofi tootevalikus olevate nurgasaagide töövõimsused jäävad vahemikku 1000-2000 W.

Näiteks:

Väikese võimsusega mudel Suure võimsusega mudel

Ketassaagide töövõimsus on vahemikus 800 – 1800 W. Näiteks:

Kõige väiksem ja kergem Kõige võimsam

Võimsus mõjutab sae pöörete arvu ning mida kõrgem on pöörete arv, seda kvaliteetsem on üldiselt sae lõikejälg ning samuti on tööriista lihtsam käsitleda ning lõikamine on sujuvam. Lisaks tasub arvestada, et võimsam saag on raskem ja suurem.

2. Lõikesügavus

Teine oluline näitaja, millega tuleb arvestada nii ketassae kui nurgasae puhul, on lõikesügavus. Lõikesügavus on iga saetootja pakendil välja toodud ning seda tuleb arvesse võtta vastavalt sellele, kui paksu materjali kavatsete töötlema hakata. Näiteks paksemate prusside saagimisel, mille läbimõõt ulatub 90 mm, tuleks kindlasti vaadata suurima võimaliku saeteraga nurgasaag, et lõike sooritamine oleks võimalik ühe korraga, sest lõiget jupitades kannatab lõike kvaliteet ja täpsus.

Suuremate teradega saagide lõikesügavus ulatub kuni umbes 120 mm Ketassaagide puhul ulatub lõikesügavus sõltuvalt mudelist kuni 75 mm

3. Saeterad

Saetera on väga oluline element mõlema sae eduka kasutamise seisukohast. Erinevate tööde jaoks on erinevaid saeterasid. Näiteks lihtsamate ja üldiste lõigete tarbeks on mõistlik kasutada soodsamaid, kiirema lõikega ja madalama saehamba arvuga saeterasid. Võimalikult puhta ja täpse lõikejälje saamiseks on mõistlik kasutada tihedama hambaga tera. Kõikidel saagidel on komplektis saetera juba kaasas, kuid neid saab vastavalt vajadusele vahetada. Saeterad on standardsete mõõtudega ja igale saele leidub sobiv saetera.

4. Lõikelaius

Oluliseks teguriks on ka lõikelaius ehk ulatus, mis nagu eelnevalt mainitud, on ketassae puhul lõputu, kuid nurgasae puhul kahjuks piiratud. Soodsamatel mudelitel, mille lõikepea on statsionaarne, on lõikeulatus 90-kraadise lõikenurga puhul umbes kuni 120 mm sõltuvalt mudelist. Rohkemate võimalustega on kallimad mudelid, mille spetsiaalsed liugreelingud võimaldavad oluliselt laiemat lõikelaiust, täisnurga all kuni ~310 millimeetrini. Ketassae puhul on äärmiselt kasulik kasutada koos saega ka juhtsiini, mis tagab täiuslikult sirge lõike ka väga pikkade lõigete puhul.

Sae soetamisel tuleks mõelda töödeldava materjali mõõtmetele ja valida tööriist vastavalt.

5. Lisaomadused

Lasertähik - võimaldab mugavalt lõikejoont jälgida ja teeb lõiketrajektoori jälgimise palju hõlpsamaks.

Akudega ketassaed - eeliseks on kaasas kandmise võimalus ja sõltumatus vooluallikast ning vägagi võrreldav töövõimsus, mis teeb töö tegemise tihtipeale mugavamaks kui juhtmega mudelid.

Lõpetuseks

Õige sae leidmiseks on seega kõige lihtsam läbi mõelda, millise töö jaoks on saagi vaja. Tuleb mõelda läbi, kui suur on materjal, mida kavatsetakse töödelda ja samuti nõuded tehtava töö täpsusele. Seejärel tuleb leida hea tasakaal seatud eelarve ja soovitud eesmärkide saavutamise vahel, et leida endale just õige saag. Tegelikkuses on parim soetada nii nurga- kui ka ketassaag, sest olenemata mõlema tööriista mitmekülgsusest, on praktikas mõlemal tööriistal oma eesmärk ning tööd tehes pole paremat tunnet, kui õige tööriist vajalikul hetkel, mis säästab väärtusliku aega, mida on hiljem palju nauditavam kulutada töötulemuste imetlemiseks.

Autor: Janis Selge

Jagage: