KODU RATASTEL OSA 3: maketi ehitamine
Ees ootab järgmine põnev etapp, kus on vaja natukene lapsemeelsust ja ohtralt pappkaste.
Pappkastidest maketi ehitamine on hea nipp, mille kohta leidsid noored kodu ehitajad lugemist internetist. Selle asemel, et ehituse käigus aru saada, et miski ei toimi, on targem võtta ohtralt pappkaste ja proovida, kas peas läbimõeldud asetus ka reaaluses toimib.
Eero ja Mari-Anne jagavad lahkesti nõu: „Kellel endal oskusi või mõnel sõbral, siis kindlasti aitab ka 3D modelleerimine. Vabavarana sobib maketi ehitamiseks ideaalselt näiteks Google Sketchup.“ Samas toovad nad esile pappkastidest maketi eelise ruumi tajumisel: „Arvutis ei ole võimalik aru saada, kui kõrgele pead põlve tõstma, et voodisse pääseda, mis tunne on istuda 30, 40 või 50 sentimeetrit kõrgel pingil või kui hästi mahub kogu pere õlg-õla kõrval köögitasapinna ees süüa tegema“.
Hindamatu väärtusega info saamiseks kulus kõigest pool päeva tööd ja sai meelde tuletatud vana hea mõõda-lõika-kleebi tehnika.
Olulised aspektid, millele planeerimisfaasis rõhku panna:
1. Magamine
Eero täpsustab: „Meie otsustasime voodi teha risti kaubikuga, kuigi kaubik on 175 cm lai ja mina 180 cm pikk, siis meie arvates ei olnud see väärt kaotamast lisa 20 cm kaubiku siseruumis. Parema meelega magan natukene diagonaalis ja naudin lisaruumi päevasel ajal.“
2. Köök
„Siinkohal sõltub väga palju inimese harjumustest ja eelarvest. Köögist leiad enim voolu tarbivaid seadmeid, millele tavaelus võib-olla tähelepanu ei pööra. Kui on plaanis igal õhtul ööbida karavani parklas, kus seinast võimalik voolu saada, siis ei teki mingisugust takistust. Meie eesmärk oli aga saavutada võimalikult suur sõltumatus ja minna nii-öelda “off the grid” suunal.“
3. Garaaž/panipaik
„Riiete ära mahutamine kaubikusse ei ole mingi probleem, pigem tuleb arvestada suurte esemetega ja selleks on üldjuhul inimese hobid. Kuna armastame liikumist ja õues olemist, siis pidime arvestama näiteks golfikottidega, motika, kiivrite ja ratta ning longboardidega. Kõige lihtsam on tõsta need asjad kaubikusse ja selliselt joonistub tulevase mööbli asetus kõige kiiremalt ja loomulikumalt.“
4. Vesi/elekter
„Järjekordselt üliolulised faktorid kaubiku planeerimises, mis väärivad omaette detailsemalt lahti kirjutamist.“
5. Raskus ja asetus
„Viimase asjana tasub ära mainida kogu sisustuse paiknemist. Esmajoones kõige funktsionaalsem paigutus osutus meie jaoks läbikukkumiseks – kogu mööbel, isiklikud asjad, vesi ja akud kippusid jääma kaubiku ühele küljele, mis oleks aga bussi veermikule ja ilmselt ka kütusekulule mõjunud lõppude lõpuks katastroofiliselt. Seega tuli ringi mängida senine asetus ja vaadata, kuidas jaotuks kogu raskus bussis ühtlaselt.“
Eero ja Mari-Anne julgustavad kõiki oma kätega ehitama: „Me ei suuda ära imestada kui õige otsus see meie jaoks oli ja kui kas või üks inimene leiab inspiratsiooni meist, siis meie oleme õnnelikud, südamest!“
#Lifeisaview videoblogi täieneb pidevalt Youtube´i kanalil. Eero ja Mari-Anne jagavad meeleldi huvilistele ka rohkem informatsiooni ja vastavad tekkinud küsimustele.