Maikuu aiatööde meelespea

Jagage:

Maikuu toob tavaliselt esimese korraliku soojalaine, mis saadab öökülmad puhkusele ja kiirendab silmnähtavalt taimede ja muru kasvu ning pungade puhkemist. Kevadised aiatööd on hea saagi ja taimede lopsakuse tagamiseks väga tähtsad ja toome siin välja põhilised aiatööd, mis võiksid maikuus tehtud saada ning ettevaatusabinõud, mis ka külmade naasmisel tehtut kaitsta aitavad.

Kui püsivad öökülmad* on lahkunud, võib alustada mitmete aiatöödega alates talvekatete eemaldamise ja peenarde kobestamisega kuni avamaale külvamise ja aiamööbli turgutamiseni välja.

Eestimaa ilmad on siiski heitlikud, mistõttu võiks iga aedniku päevarutiini kuuluda ilmateatel silma peal hoidmine, et vajalikud tööd saaks tehtud õigel ajal.

Muru hooldamine kevadel

Tahenenud muruplatsid on esimese asjana valmis kulu, prahi ja lehtede riisumiseks. Samuti on vajalik murukamara õhutamine, milleks võib kasutada nii harki kui ka spetsiaalset kobestit. Kui leidub kulunud või surnud kohti, siis tuleks kobestada või eemaldada pealmine kiht, lisada vajadusel komposti ja lõpuks külvata uus muruseeme - soovitavalt sama, mida kasutati muru rajamisel.

Kui muru hakkab rohetama, on aeg anda talle kevadväetist. Selleks sobib muruväetis või üldine aia kevadväetis.

Nii mõnigi aednik on nõutu, kui muru sees hakkab võimust võtma sammal, kuid tegelikult pole muretsemiseks põhjust. Sambla esinemisel tuleb appi väetis, millesse on segatud samblatõrjet ning õhutuse tööriistad.

Kui muru väetatakse nõuetekohaselt ja regulaarselt, pole reeglina murus kasvavaid ilupuid ja põõsaid vaja täiendavalt väetada.

NB! Muru õhutamiseks on sobilikud naelkingad, samuti leiad Bauhofi valikust ka hulga seadmeid, mis muudavad muru õhutamise lihtsamaks. Loe ka: Sammud kauni muru loomiseks

Ettevalmistus püsilillede parimaks hooajaks

Püsililled on suurepärane valik igasse aeda. Need on vähenõudlikud, pakuvad pikka õitsemisperioodi ja aitavad meelitada ligi tolmeldajaid. Nende tegevustega saate tagada, et teie püsililled õitsevad ja pakuvad teile aastaid ilu.

Puhastamine:

  • Eemaldage surnud lehed ja varred. See aitab stimuleerida uut kasvu ja vähendab haiguste riski.
  • Lõigake tagasi vanad, pruunid või kahjustatud taimed. See aitab taimel keskenduda uute lehtede ja õite tootmisele.

Väetamine:

  • Kandke varakevadel tasakaalustatud väetis. See annab taimedele toitained, mida nad vajavad õitsmiseks ja kasvamiseks.
  • Kasutage orgaanilist väetist, näiteks komposti või sõnnikut. See aitab parandada teie mulla kvaliteeti ja toita taimi pikemat aega.

Multšimine:

  • Lisage oma püsililledele multši kiht. See aitab hoida mulda niiskena, vähendada umbrohtude kasvu ja reguleerida mulla temperatuuri.
  • Kasutage orgaanilist multši, näiteks kompost, koorepuru ja neutraliseeritud turvas.

Jagamine:

  • Jagage oma püsililli, kui need on liiga suureks kasvanud. See on suurepärane viis oma aia laiendamiseks ja uute taimede jagamiseks sõprade ja perega.
  • Jagage püsililli varakevadel või sügisel, kui nad on puhkeolekus.

Istutamine:

  • Istuta uusi püsililli oma aia tühjadesse kohtadesse. Valige taimed, mis sobivad teie kliima ja aia tingimustega.
  • Rühmitage püsililli värvi, tekstuuri või õitsemisaja järgi. See aitab luua visuaalselt huvitavaid istutusalasid.

Lisaks neile tegevustele on oluline püsililli regulaarselt kasta, eriti kui ilm on kuiv. Samuti peaksite eemaldama umbrohud, mis võivad teie taimede kasvu konkureerida.

Mõned soovitused rooside lõikamiseks

Kuu alguseks võiksid olla talvekatted eemaldatud nii roosidelt, elulõngadelt kui ka kiviktaimla taimedelt. Fookuses võiks olla ka rooside lõikamine, siin mõned nipid:

  • Roosid on vaja tagasi lõigata nii, et külmunud, kuivanud, kahjustunud või lihtsalt nõrgad oksad saaks eemaldatud.
  • Peenraroosidele tuleb jätta 5-8 tugevat oksa.
  • Roniroosidel peab eemaldama kõik üle 4 aastased oksad.
  • Kõrgetel pargiroosidel piisab aga võrsete tippude kärpimisest.

Roosidele mõjub ergutavalt multšimine kompostiga või spetsiaalse roosiväetisega. Väetada tuleks kindlasti ka elulõngasid. Veel vajavad nende juured jahedust, mistõttu oleks vajalik katta elulõngade alused lamedate kividega.

Kevadine puude ja põõsaste istutushooaeg algab maikuuga

Maikuus on suurepärane aeg puude ja põõsaste istutamiseks, kuna muld on juba soojenenud, aga õhk on veel niiske. Siin on mõned näited, mida võiks maikuus istutada:

  • Tammed on majesteetlikud puud, mis pakuvad varju ja elupaika paljudele loomadele. Need on suhteliselt vähenõudlikud ja sobivad hästi erinevatesse mullatüüpidesse.
  • Sarapuud, mis pakuvad maitsvaid pähkleid ja ilusat varju. Need sobivad hästi päikesepaistelistesse kohtadesse ja hästi kuivendatud pinnasesse.
  • Õunapuud ja teised viljapuud teile, kes soovite koduaja saaduseid nautida ja hoidiseid valmistada. Need sobivad hästi päikesepaistelistesse kohtadesse ja hästi kuivendatud pinnasesse.
  • Männid on igihaljad puud, mis pakuvad aastaringset rohelust ja privaatsust. Need sobivad hästi erinevatesse mullatüüpidesse ja taluvad hästi kuivust.
  • Kuused on igihaljad puud, mis pakuvad tihedat varju ja elupaika paljudele loomadele. Need sobivad hästi niiskete muldadega aladele.
  • Kadakad on igihaljad põõsad või väikesed puud, mis sobivad hästi hekkide ja maastikuelementide loomiseks. Need taluvad hästi kuivust ja soola.
  • Elupuud on kiirelt kasvavad ilupuud, mis loovad kiirelt privaatsust.

Enne istutamist ja taimede ostmist on oluline arvestada oma aia suuruse, päikesevalguse kättesaadavuse, mullatüübi ja isiklike eelistustega. Samuti on oluline istutada puu õigesse kohta, et see ei segaks maju ega sõidukeid.

Istutamisel valmista ette ka muld - eemalda umbrohud ja kivid ning lisa komposti või muud orgaanilist ainet, et parandada drenaaži ja toitainete sisaldust. Peale istutamist ärge unustage kastmist ja regulaarset väetamist. Puu ja põõsaste istutamine on suurepärane viis oma aia kaunistamiseks ja keskkonna loomiseks. Õigete valikute ja hooldamisega saate nautida oma puude ilu ja varju aastaid.

Bauhofi aiaparadiisist leiate suure valiku puid ja põõsaid, mis pakuvad rõõmu aastaid.

Kasvuhoonest peenrasse

Maikuu on peenarde tegemise ja avamaale külvamise aeg. Mulda pistmist ootavad redis, salat, petersell, till, hernes, peet ja porgand. Et olla mulla valmiduses kindel, tuleks seda katsuda ja pigistada. Aeg on külviks küps, kui muld ei tundu käega katsudes külm ega jää peos pigistades kõvaks tükiks.

Enne külvamist on hea peenar hargiga läbi kaevata- nii jääb muld kobedam ja vihmaussidele ohutum.

Kaevamise käigus tuleks eemaldada kõik umbrohud, eriti mitmeaastaste umbrohtude juured ning kasta siis külvivagu enne istutamist korralikult eelsoojendatud veega. Külvata tuleks piisavalt hõredalt arvestades iga liigi eripära rea- ja taimevahe osas. Alguses võib katta külvid kattelooriga, mis hoiab sooja, niiskust ja kaitseb ka kahjurite eest.

Maikuu lõpp on paras aeg siiani kasvuhoones külma eest peidus olnud ettekasvatatud taimede välja istutamiseks. Et taimed õues kergemini kohaneksid, tuleks neid madalamate temperatuuridega harjutada. Selleks võib õhutamisega alandada kasvuhoone temperatuuri või ka taimi päevasel ajal kastiga õue viia. Kindlasti ei tohiks taimed tuuletõmbuse kätte jääda. Päev enne väljaistutamist kasta taimi korralikult ning istutamise päevaks vali pilves ilm või mõni õhtupoolik.

Mugavam aiakeskkond - tõstetud peenrad

Üha enam aedadesse jõudev tõstetud peenar on suurepärane võimalus aia hooldus muuta mugavamaks ja kaunimaks, samuti kompostida aiasaadusi silma alt ära.

Kuidas ehitada tõstetud peenar?

Tõstetud peenra seinte ehitamiseks on mitmeid materjalivalikuid. Valige materjal, mis sobib teie eelarvega ja aia esteetikaga:

  • Puit: Klassikaline valik, esteetiline aga nõuab hooldust (värvimine, putukatevastased vahendid).
  • Kivi, tellised: Vastupidavad ja elegantsed.
  • Betoonplokid: Funktsionaalsed ja suhteliselt taskukohased.
  • Ringlussevõetud materjalid: Puidust kaubaalused loovad maalähedase ilme, kuid ei pruugi väga vastupidavad olla.

Kui olete materjali valinud:

  • Veenduge, et seinad oleksid tasased ja kindlalt maasse kinnitatud. Näiteks puitseinte puhul võib vaja minna toestusmaterjali.

Peenra täitmine:

  • Kui peenar on sügav, kasutage täitematerjalina biolagunevaid aiajääke - nt lehed, oksad, kompost, mis aja jooksul lagunevad, pakkudes taimedele toitaineid ja parandades mulla struktuuri.
  • Tagage, et on lisatud ka piisav kiht kvaliteetset aiamulda, veendudes, et see sobib teie taimede vajadustega. Lisage vastavalt vajadusele komposti või muid orgaanilisi aineid, et rikastada mulda toitainetega.

Kui muld on valmis, on aeg istutamiseks ja kasvatamiseks:

  • Veenduge, et istutate taimed õigele sügavusele ja vahemaale, järgige seemnepakil või taimeetiketil olevaid juhiseid.
  • Tõstetud peenrad vajavad regulaarset kastmist, eriti kuuma ja kuiva ilmaga.
  • Väetage taimi regulaarselt, et tagada neile toitainete kättesaadavus.
  • Regulaarne umbrohutõrje aitab hoida peenra puhtama ja vähendab taimede konkurentsi vee ja toitainete osas.
  • Jälgige kahjureid ja võtke nende vastu meetmeid, kui neid näete.
Jagage: